Co nám škodí a co pomáhá? Řasenka a její složky

Řasenka je make-upovým produktem, který ve světě používá drtivá většina žen. Některé po této kosmetice sáhnout, protože chtějí řasám dodat objem, jiné si je chtějí natočit. Jelikož je řasenka vždy v těsném kontaktu s očima, chybná aplikace a nevhodné nošení nám může oči podráždit, či nám přímo poškodit zrak. Toto se vztahuje hlavně na ty ženy, které se neodličují před spaním. Z tohoto důvodu je nutné vybrat si tu správnou řasenku. Jaké blahodárné a na druhou stranu škodlivé ingredience mohou řasenky obsahovat? Co je alternativou řasenky?
Řasenka – nejčastější ingredience
Ve většině případů řasenka obsahuje vosky s rostlinným původem, jako například Carnaubu, neboli včelí vosk. Tato ingredience dokáže udržet řasenku na řasách. Vosky také řasám dodávají objem. Typické složení řasenky je obohaceno i o nezpracované oleje – např. slunečnicový olej, či ricinový olej – které vyživují řasy a stimulují jejich růst. Seznam ingrediencí řasenky může obsahovat i silikony, jelikož usnadňují aplikaci. Na druhou stranu vyžadují řasenky se silikony preciznější odličování. Jelikož jsou komedogenní, mohou ucpávat póry, což může vést k vývoji akné. Co se polymerů týče, mohou prodlužovat řasy zvyšováním pružnosti a udržováním filmu okolo každé řasy.
Řasenka – potenciálně toxické ingredience
Některé ženy si stěžují na neustále svědící a slzící oči, kdykoliv si nanesou řasenku. Důvody jsou nejčastěji dva – buďto řasenka prošla, nebo byla špatně nanesena. Dále může být uživatel alergický na některou ze složek produktu, či mohou složky zkrátka oči dráždit. Zde je výčet dráždivých a škodlivých složek:
– Parabeny
I když se jedná o efektivní konzervanty, mohou uškodit. Hlavním cílem parabenů v kosmetice je zabránit akumulaci bakterií, hlavně v řasenkách. Jelikož je tuba řasenka vhodným prostředím pro množení mikrobů, parabeny hrají důležitou roli ve složení řasenky. Příliš vysoká koncentrace parabenů může narušit fungování hormonů, což může vést k mutaci buněk a rakovině.
- Hliník v prášku
Tato složka dodává řasence určitou barvu. Aplikace kosmetiky, která má základ v hliníku v prášku může poškodit nervový systém – nejdříve ucpává póry a poté se dostává hluboko do pokožky, kde irituje a stimuluje funkci imunitního systému. Přidává se i do antiperspirantů. - Retinyl acetát
Jedná se o derivát vitaminu A, který má na buňky těla destruktivní vliv a může podporovat jejich mutaci. Z tohoto důvodu lékaři nedoporučují užívání kosmetických produktů, které obsahují tuto složku. To platí hlavně pro těhotné ženy, u kterých je vitamin A významným teratogenem - Propylen glykol
Jedná se o základ pro další složky, které tvoří danou kosmetiku. Často způsobuje alergické reakce, které se projevují například svěděním. Propylen glykol se nachází i v ostatních produktech, jako například v pastách, ústních vodách a kosmetice.
Řasenka – vyživující složky
Mnoho žen bez řasenky nevyjde z domu. Je jasné proč – řasy bez objemu dodávají tváři auru únavy. Kvalitní řasenka nedodává řasám pouze intenzivní barvu, ale dokáže je také natáčet a dodávat jim objem. Existují i řasenky, které řasy přímo vyživují. Tyto řasenky mimo jiné obsahují:
- Arganový olej
Arganový olej se získává z ořechů Argania Spinosa a často se přidává do vlasové kosmetiky a kosmetiky na řasy. Pravidelná aplikace řasenky s argonovým olejem podporuje fungování kořínků, což se projeví zmírněním vypadávání řas. Tímto se vyvrací tvrzení, že přespřílišné nošení řasenky musí nutně způsobit vypadávání vlasů. Kromě toho arganový olej obsahuje vitamin E, který se bere jako anti-oxidant s obnovujícími vlastnostmi. Vitamin E hydratuje a vyživuje řasy a chrání je před škodlivými externími vlivy. - Heřmánkový olej
Získává se z lístků heřmánků a používá se v kosmetice na nehty a na pokožku. Po přidání do řasenky hraje významnou roli v oblasti obnovy řas. Obsahuje olejovou kyselinu a také další omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které posilují řasy zevnitř a vyživují je. Díky tomu přestanou řasy vypadávat a získají objem. Kromě mastných kyselin obsahuje heřmánkový olej i minerální složky jako vápník, hořčík, fosfor a vitamin E. - Hedvábí na řasy
Díky svým hydratačním kvalitám se hedvábí často používá jakožto ingredience kondicionérů a vlasových masek. Proteiny v hedvábí obsahují sericin a fibroin, které mají podobnou chemickou strukturu jako proteiny objevující se ve vlasech a v pokožce. Hedvábí se stále v kosmetice bere jako rarita, ale jeho kvalita se neustále zvyšuje. Jak přesně funguj? nejdříve dodává přírodní proteiny řasám, což se projeví jejich posílením a zahuštěním. Sericin u sebe udržuje vodu, díky čemuž zajišťuje optimální hydrataci. Fibroin vytváří jemný film na každé řase, který ji chrání před škodlivým účinkem externích škodlivin.
Řasenka – jsou nějaké alternativy?
Ženy, jejichž tělo negativně reaguje na řasenky z drogerie, si mohou zkusit připravit domácí řasenky. Potřebujete proto:
- žloutek
- tablety aktivovaného uhlí
- levandulový olej
Nadrťte tablety s aktivovaným uhlím tak, aby vznikl jemný prášek, poté jej smíchejte se žloutkem a kapkou levandulového oleje. Směs přelijte do použité tuby od řasenky. Jelikož může pěnit, mějte vždy připravené párátko.
Tuto řasenku můžete používat 3-4 týdny. Datum spotřeby je dáno žloutkem.