Máte rádi prodlužování řas? Pozor na řasové roztoče!

demodex

Co jsou to trudníci (řasoví roztoči)? Jedná se o malé, až mikroskopické roztoče, kteří dělají neplechu. Jsou to nájezdníci. Mikroskopičtí parazité, kteří (bohužel) velice rychle infiltrují oblasti pokožky kolem očí. Hlavně v případě, že jste častými návštěvníky kosmetických salonů. Prodlužujete si často řasy? Pokud ano, pak se mohou trudníci stát obyvateli i vašich řas. Mnoho žen si ani neuvědomí, že se jim tato malá stvoření dostala k řasám. Jak se jich zbavit? Jak se projevují? Proč a kdy se u nás trudníci objeví?

Co jsou to řasoví roztoči?

Jsou to pavoukovci, kterým naše vlasové folikuly, řasové folikuly a potní žlázy slouží jako vhodný ekosystém. Rádi okupují jak lidské, tak zvířecí organismy – tito malí (0.15 až 0.3 mm, doutníkový tvar) roztoči nepotřebují pro svoji aktivitu oblasti s husou vlasovou pokrývkou. U lidí tito roztoči nejčastěji útočí na oblasti hlavy (vlasy) a obličeje. Rádi se usazují na řasách, ale samozřejmě je můžeme nalézt téměř kdekoliv na našem obličeji. Proč se usazují zrovna ve vlasových folikulech a u mazových žláz? Jelikož se stravují lipidy a mazem, který je zde produkován.

Přesně zde začínají Demodex svoji invazi – nakladou vajíčka, ze kterých se do měsíce vyvinou dospělci, kteří se mohou dále rozmnožovat.

Jak to, že nás Demodex infikují? Pozor na salony krásy!

Infekce může začít po přímém kontaktu s přenašečem, po dotyku předmětu, na který přenašeč také sáhnul a použitím stejného oblečení či stejných kosmetických pomůcek a produktů (řasenka/hřeben). Riziko infekce se zvyšuje hlavně v případě, že často využíváme služby kadeřníků a stylistů a to i v případě, že se jedná o kladně hodnocená a hygienická pracoviště. V salonech krásy tak mohou být například kleště na řasy a další pomůcky sloužící například k aplikaci umělých řas plné vajíček. Musíme si také uvědomit, že jelikož se falešné řasy nemohou vystavovat vodě, nejsou často tak čisté, jak by být měly. Postupně tak mohou sbírat mnoho typů bakterií, toxinů a dalších škodlivin. Riziko přenosu vajíček Demodex z našich rukou na naše řasy je vysoký. Asi je vám jasné, jak snadné to roztoči mají, když se usadí na našich špinavých umělých řasách.

Řasoví roztoči – jaká jsou zdravotní rizika?

Bohužel lidský organismus slouží jako ideální prostředí pro množení těchto roztočů. Kromě toho spadají do skupiny parazitů, kterých si sami od sebe často nevšimneme. Existují speciální oftalmologické testy, které tyto roztoče detekují. Aby toho nebylo málo, infekce Demodex si většinou všimneme až poté, co se jejich populace zvedne nad únosnou úroveň a my si začneme všímat prvních symptomů.

Tito malí parazité jsou odpovědní za demodicosis. Jedná se o častý symptom, jelikož mnoho z nás Demodex přenáší. Díky nepříliš výrazným symptomům se ale demodicosis zaměňuje s alergickými reakcemi a kožními a očními problémy.

Roztoči, kteří se usadí ve vlasech mohou způsobovat jejich vypadávání a plešatění v určitých oblastech hlavy. Co se jejich usazení v koutcích očí týče, mohou vést k rozvoji zánětu spojivek.

Jaké jsou symptomy demodicosis?

Nejčastějšími symptomy demodicosis jsou:

  • zarudnutí pokožky kolem očí, víčka a očí
  • odlupování pokožky
  • ekzém a kožní problémy
  • svědění

Tito roztoči jsou často původci černých teček a akné. Jelikož tento typ pokožky produkuje spoustu mazu, Demodex se objevují hlavně na pokožkách s náchylností k akné a černým tečkám. Často tak doprovázejí akné a zhoršují jej. Dále se také objevují i zánětů koutků úst, seborrhoei a dalších podobných stavů. U všech těchto onemocnění a problémů tito parazité zhoršují jejich průběh.

Pokud parazité obývají oblast kolem očí, může se objevit zánět rohů víček (blepharitis), syndrom suchých očí a mnoho typů alergických reakcí. V tomto případě si můžeme nejdříve všimnout:

  • nepříjemného svědění
  • zarudlých a oteklých víček
  • rozšířených krevních cév
  • oslabení kořínků řas a jejich vypadávání
  • suché oči, které často navozují pocit písku v očích
  • kutikuly na okrajích řas
  • různé typy usazenin kolem řas
  • odbarvení řas
  • jemné řasy
  • časté bakteriální infekce a oční infekce

Jak poznat řasové roztoče a demodicosis? – Testy

Nejlépe v tomto případě učiníte, pokud navštívíte specialistu a podrobíte se laboratorním testům. Z tohoto důvodu vám může specialista odebrat vzorek z pokožky (např. malé kutikuly na řasách). Také můžete přinést řasy či vlasy do laboratoře. Vzorky se odesílají do mikrobiologické laboratoře. Tyto testy nevyžadují žádanku od lékaře.

Důležité je, abyste v den testu do oblasti očí neaplikovali žádné krémy, pudry, či make-up a aby vaše řasy nebyly potřeny řasenkou. Zároveň nesmíte v daný den používat čistící kosmetiku. Jinak mohou být výsledky testu nepřesné.

Jak demodicosis léčit?

Je vůbec možné roztoče z těla zcela odstranit?

Naštěstí ano, ale není to nic snadného.

Bude to dlouhá a obtížná cesta, během které můžete očekávat relapsy infekce, jelikož se paraziti velice snadno přenášejí. Léčba demodicosis trvá od několika málo týdnů až po měsíce. Měli byste proto být na pozoru a být nesmírně opatrní při aplikaci falešných řas. Make-up produkty, které si kupujete, by měly být zabaleny v celofánu. Vyhněte se balením, které si může v obchodě každý snadno otevřít a vyzkoušet.